FACEBOOK 

   

REİKİ.GEN.TR

İNSTAGRAM 

3. Kenyoku Ho: Susuz Banyo

Japonca kenyoku, susuz/kuru banyo/yıkanma anlamına gelir. Eski Japon geleneğine göre, buz gibi suyu bedenin üzerine çarpma şeklinde uygulandığı Kenyoku, bedeni ve ruhu arındırır. Enerjinizi güçlendirir, hastalarınızdan, koşullarınızdan, düşünce ve duygularınızdan arındırır. Sizi şu andaki duruma getirir. Çünkü çoğu kez, gün boyunca aklımız, çeşitli düşünceler, üzüntü, neşe ve diğer duygular arasında kaybolur gider veya aynı şekilde başkalarinin bu halinden etkileniriz. Kendi hayallerimize daldığımız veya başkalarının etkisinde kaldığımız zamanlar, farkına varmadan bir düşünce yağmuru altında kalırız. Bu tıpkı bir maymunun, sürekli olarak bir daldan başkasına atlamasına benzer. Kısır bir döngüdür ve aslında tek zaman olarak var olan 'Şimdi'yi algılayamayacak hale geliriz. Bu düşüncelerden kurtulamayız, çünkü zihinsel ve duygusal olarak bizi esir etmiştir.

Dr. Usui'nin bunu şöyle öğrettiği söyleniyor: 
( uygulama şekli )
- Sağ elinizi, göğsünüzün sol tarafına koyun, kaldırmadan yavaşça aşağıya, sağ kalçanıza kadar sürtün. Aynı şeyi sol elinizle sağdan yaparak sol kalçanıza getirin. Sonra sağ elinizle tekrar yapın.
- Sonra sol avucunuzu açm, sağ elinizi, bilekten parmak uçlarına kadar yavaşça sürtün. Aynı şeyi sol elinizle sağ elinize uygulayın. (Bu hareket, bazı Reiki okullarında sağ elle bir kez daha yapılmaktadır).