FACEBOOK 

   

REİKİ.GEN.TR

İNSTAGRAM 

4. Joshin Kokyuu-Ho Nefes Alma Tekniği

- Japon terimi Joshin Kokyuu-Ho, 'Ruhu arındırmak için nefes alma egzersizi', enerjinizi güçlendirmek için uygulanan bir nefes alma tekniğidir. Bilinçli olarak evrenden gelen enerjiyi içinize çekip onu Tan-den'inizde biriktirmeyi öğretir. Böylece enerji ellerinizden akacaktır.
- Nefesi burnunuzdan çekerken, Reiki enerjisini taç şakranızdan içeri aldığınızı hayal edin. Enerjiyi, Tanden'inize doğru çektiğinizi düşünün. Nefes, Tan­den'inize ulaştığı zaman, kendinizi sıkmadan birkaç saniye orada tutun. Kendi ritminizi bulun, nefesin bütün bedeninize yayıldığını hayal edin. Sonra nefesi ağzınızdan verin, enerjinin parmak uçlarınıza, ellerinize, ayak parmaklarınızın ucuna ve ayak şakranıza yayıldığını düşünün.
Bu teknik Reiki enerjinizi arttıracak ve kendinizi, enerji için kanal olan ince bir bambu kamışı gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunu uygularken, enerjinin size ait olmadığını fark edecek, hayattaki her şeyle birlikte atan nabız gibi bir güç olduğunu düşüneceksiniz. Uygulama yaptıkça, kendi kişisel enerjiniz olduğunu düşünmüş olduğunuz gücün eriyip sizin akıl-beden sisteminizdeki evrensel enerji ile birleştiğini göreceksiniz. Sonra öyle bir noktaya geleceksiniz ki evrenin nerede bittiği, 'Ben'in nerede başladığı çizgiyi anlamak zorlaşacak.

Bu tekniği, özellikle Reiki'ye yeni başlayanlara öğretmek çok zevkli oluyor. Genellikle herkes enerjiyi hissedip, görebilecekken yeni başlayanlar nedense birden çok fazla şey bekleyip hissedemiyorlar, çünkü henüz duyarlı değiller. Ancak benim deneyimlerimde, bu tekniğe kimse direnemiyor!

Tanden'in yeri konusunda tam olarak emin değilseniz, aşağıdaki şu egzersiz yoluyla bulabilirsiniz. Merkezi bulma, uzak doğu dövüş sanatlarında oldukça sık kullanılır. (Bazı kişiler tan­den'in ikinci çakraya benzediğini söylerler, bazılarına göre ise müstakildir ve çakra sistemi ile bağlantısı yoktur.)

Olumsuz Etki; Yüksek tansiyon sorunlu kişiler ve hamile kadınlar bu uygulamayı yapmamalıdır. Uygulama sırasında baş dönmesi hissedildiği anda derhal bırakılmalıdır.