FACEBOOK 

   

REİKİ.GEN.TR

İNSTAGRAM 

12. Reiki Undo: Reiki Egzersizi

Japonca undo, 'egzersiz' demektir ve bedeni, kısıtlamadan hareket ettirir. Bayan Koyama'nın, bu egzersizi Usui Reiki Ryoho'da öğrettiğini duydum. Bu teknik bütün dünyada birçok farklı kültürde ve gelenekte kullanılıyor. Çin'de Qi Gong eğitiminin bir bölümü olarak sunuluyor. Endonezya'da Subud uygulamasının bir bölümü ve Hindistan'da da buna Latihan deniliyor.
Eşim Chetna, yaklaşık yirmi yıl kadar önce buna çok benzeyen Katsugen Undo'nun yapıldığını görmüş. Günümüzde olduğu gibi o zaman da Naguchi Seitai grubu tarafından öğretiliyor.

Reiki Undo için izlenen yol oldukça kolaydır:

Evinizde bu iş için, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği ve mobilyalara vs. çarpmadan 20-30 dakika yuvarlanabileceğiniz uygun bir yer bulun.
1 - Gassho ile başlayın ve içinizden şöyle söyleyin: "Reiki egzersizi başla!" Derin derin nefes alın ve içinize çektiğiniz havanın tamamını dışarı vermeye çalışın. Eğer bir Reiki dostu ile çalışıyorsanız, arkadan onun omuzlarına dokunun ve bedeninizin hangi yöne istiyorsa o yöne doğru hareket etmesini sağlayın.
2 - Derin bir nefes alın ve içinize çektiğiniz havanın tamamını dışarı vermeye çalışın. Bir iki kere derin nefes aldıktan sonra, bedeniniz hareket etmeye başlayacaktır. Eğer bu kolay olmazsa sabırlı olun ve sakın herhangi başka bir hareket oluşturmayın. Uç ay boyunca bu egzersizi hergün yapmaya çalışın.
3 - Bedeninizin kendi kendine hareket etmesini sağlamak kolay olmayabilir. Aklınız, bir yetişkin olarak böylesine çocukça hareket etmemeniz gerektiği konusuna takılabilir. Sonraki yirmi dakika boyunca bu düşünceyi kafanızdan atıp çocukça hareket etmenin keyfini çıkarmaya çalışın.
4 - Kendinizdesiniz, ama sizi hiç kimse görmüyor. Hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Yetişkin olduğunuzu biraz unutun. Ağzınızdan bazı sesler çıkarsa onları da tutmayın. Eğer duygu ve düşünceler oluşursa onları hissetmeye çalışın. Sakın vazgeçmeyin. Büyük bir olasılıkla esnemeye, geğirmeye veya gaz çıkarmaya başlayabilirsiniz. Gözleriniz yaşaracaktır. Hiçbirine engel olmayın, bırakın bedeniniz kendi kendine temizlensin. Bedeniniz, neyi nasıl yapacağını bilir. Sürekli olarak kendi bedenimizin iyiliği için olan şeyleri hep yasaklarız. Tabii ki günümüzde toplum içersinde bazı engellerimiz olmalıdır, ama şimdi bırakın gitsin.
5 - Hareketler tamamlanıncaya kadar hareket etmeye devam edin.
Eşim Chetna, aşağıdaki tekniği, yıllar önce Noguchi Seitai grubundan öğrenmiş. Anatomik sinir sisteminizi hissetmek çok muhteşem bir duygu. Buna "pompayı çalıştırma" diyebiliriz. :
Ellerinizi hafifçe yumruk yapıp, baş parmaklarınızı içine alın. Kendinizi çok kasmadan kollarınızı öne doğru uzatın. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın. Güçlü bir şekilde nefesinizi dışarı verirken, bütün kaslarınızı kasarak kollarınızı kendinize doğru çekin. Ciğerlerinizdeki bütün hava biterken, yumruklarınız omuz hizasında olacak şekilde, kollarınızı yanlarınıza getirin. Kollarınız yanlarınıza düşsün, normal nefes almaya başlayın. Bu egzersizi üç dört kere yapıp, Reiki Undo ile devam edin. Pompa çalıştığı zaman anlayacaksınız.
Seminerlerimizde, tren şeklinde arka arkaya güvenli bir şekilde oturabileceğimiz bir ortam veya mekan olduğu zaman, bütün grup Reiki Undo uyguluyoruz. Katılanlardan bir grup Reiki Undo'yu, 1969 Woodstock konserlerinde yaşamış olduğu deneyime benzetti!