FACEBOOK 

   

REİKİ.GEN.TR

İNSTAGRAM 

3. İnisiyasyon OKUDEN KUKI (bilgi sonu)

Usuinin Reiki Teknikleri
Meditasyon pratiği ile, tekniklerin sonucunu hemen almak gibi bir zorunluluk yoktur. Bu çok çabuk da gelişebilir, hemen de kaybolabilir. Başlangıçta, sistemimiz içerisinde bu kadar çok miktarda bir enerjinin akmasını yadırgayabilir, zamanla yoğunluğunu hissetmez hale geliriz. Size de aynı şey olursa, bırakmayın, devam edin ve her yöntemi en az üç ay boyunca uygulayın. Hepsini uygulayacak zamanınız yoksa, yüreğinizin seçtiği bir veya ikisini alın, bütün enerjinizle odaklanın... Gayretiniz için mutlaka ödüllendirileceksinizdir.
Bu teknikleri daha öğrenmediyseniz, bulunduğunuz yerde öğreten birisini bulun. Sonuç olarak, en iyi öğretmenler kişilerdir, kitaplar değil...
"Dr. Mikao Usuinin Orijinal Reiki El Kitabı" adlı son kitabımda, Reiki'nin üç ayağı olarak adlandırdığım konudan söz ediliyor. Dr.Usui, Reiki Ryoho'nun, yani şifa yöntemlerinin; Gassho (iki elin bir ar aya gelmesi), Reiji (ruhun görünmesi), Chiryo (tedavi uygulamanın) ve beş Reiki prensibine dayandığını söylüyor.
Daha sonra bunları, terimlerin ayrıntılı açıklamaları, enerjetik ve ezoterik geçmişleriyle tekniklerin nasıl uygulandığı takip ediyor.

1.Gassho Meiso: Gasho Meditasyonu
Japonca'da gassho sözcüğü, "İki elin birleşmesi" anlamına gelir.
1 - İki elinizi kalp merkezinizde birleştirerek Gassho uygulaması yapabilirsiniz. Bay Ogawa şöyle tarif eder: Ellerinizi burnunuzun altında öyle bir mesafede tutun ki, nefes aldığınız zaman burnunuzdan çıkan soluk hafifçe parmaklarınızı okşasın. Bu tarif ile herkesin ellerini ne kadar yukarıda tutması gerektiği net bir şekilde anlaşılmaktadır.
2 - Bu meditasyon sırasında burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan verin. Qi Gong uygulamalarında nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, nefesi ağzınızdan verirken de bırakın. Dilin bu pozisyonları, enerjinin, beden ve akıldaki dolaşımını tamamlar.
3 - Gözlerinizi kapatıp rahat bir pozisyonda bir sandalyeye veya yere, bağdaş, ya da yarı bağdaş kurarak oturun. Belinizi dik bir şekilde mümkün olduğu kadar bükmeden tutun. Gerekiyorsa sırtınızı bir yastıkla destekleyin veya duvara dayayın.
Dünyada bunu yapan herkesin belirttiği gibi, meditasyon dik durulduğu takdirde daha kolay olur, ama sandalyede oturarak da, yatarak da yapabilirsiniz. Zaten bir kere alışmışsanız her yerde, her zaman, gözleriniz açık da olsa, kapalı da olsa kolaylıkla medite olabilirsiniz. Medite olabilirseniz her faaliyetiniz mutluluk ve huzurla dolar.
Mümkünse enerjiyi içinizde tutmak için gözlerinizi kapayın. Genellikle hep çevreye bakınma alışkanlığımız vardır ve her şeye göre koşullanırız. Bunlar zihnimizi dağıtır, bilinçsiz bir duruma sokar.
Eğer gözleriniz kapalıyken kendinizi rahatsız hissediyorsanız, açık tutun ama kırpmayın. Birkaç dakika sonra gözleriniz biraz yaşlanacaktır, ama devam edin. Birkaç kez alıştırma yaptıktan sonra meditasyon süresince gözlerinizi kırpmamayı başarırsınız. Göz kırpma ve zihin dağınıklığı el ele gider. Göz kırpmazsanız, zihniniz de dağılmaz. Gözlerinizi bir eşarpla da bağlayabilirsiniz.
Nefesin bedeninize girmesini sağlayın. Düzenlemeye gerek yok. Karnınıza doğru derin nefes alın. Bunu yapmayı bilmiyorsanız, ya bilen birine sorun, ya da elinizi karnınıza koyup o bölgeye doğru nefes alıp verin. Kısa sürede alışırsınız. Hergün alıştırma yaparsanız daha derin nefes alabilir hale gelirsiniz. Bu, ileride tarif edeceğimiz Joshin Kokyuu-Ho tekniğidir.
Gassho meditasyonunun amacı uygulayıcının enerjisini arttırmak ve meditatif bir hale sokmaktır. Her sabah veya akşam, 20-30 dakika, grup ile veya yalnız alıştırma yapabilirsiniz.
Gassho meditasyonu için kurallar çok basittir: Dikkatinizi, birleştirmiş olduğunuz ellerinizin orta parmakları üzerine odaklayın ve her şeyi unutun.
Zihnimizin normal hali, kesin kaotik bir delilik halidir. Zaten püf noktası bu deliliğin farkında olmaktır. Sonra deliliği kovalamadan uygulama yapalım
 Zihninizin gözünü bulutlandıran düşünceleri kovalamayın. Onlara bakın, tanımlayın, sonra da dikkatinizi orta parmaklarınızın birleştiği noktaya geri toplayın. Gassho meditasyonu ile medite olur, ellerimizi kalplerimizin önünde birleştirdiğimiz zaman adlandırdığımız prensibe veya Tanrı'ya olan minnetimizi gösteririz.
Seminerlerimize katılan yüzlerce katılımcı ile birlikte gördüğümüz gibi, gassho meditasyonu doğu zihniyetine de, batı zihniyetine de uyuyor. Genç ya da yaşlı, hangi geçmişte olursa olsun herkes keyfini çıkarsın. Hepimiz, bu alıştırmaların içsel diyalogumuzu izlemeyi ve herzamankinden daha rahat olmamızı kolaylaştırdığı konusunda aynı fikirdeyiz.
Ezoterik Budizm'de sol el, ay, sağ el ise güneşle bağlantılı sayılmaktadır.
                                      Her bir parmak beş elemandan birisini temsil etmektedir.

Başparmaklar Boşluğu
İşaret parmakları Havayı
Orta parmaklar Ateşi
Yüzük parmakları Suyu
Küçük parmaklar Toprağı temsil eder.

Ezoterik Budizme göre, parmak uçları da belirli nitelikleri ifade eder.
Başparmaklar anlayışı İşaret parmakları eylemi Orta parmaklar benimsemeyi Yüzük parmaklan algılamayı Küçük parmaklar şekli ifade eder.

Meditatif açıdan, ellerimizi birleştirdiğimiz zaman güneş, ay ve bütün elemanlar bir araya gelirler. Dikkatimizi orta parmaklarımıza odaklayarak meditasyonun ateş kavramını vurgulamış olur, yani bilinçsiz elemanları yakma bilinci kazanırız.

Parmak uçlarınız aynı zamanda birçok sinir ucu ve meridyeni de barındırır. Orta parmakta biten meridyen, el meridyeninin dış zarıdır. (Jueyin) Göğüsten kolun orta kısmına, bileğe, el ayasına geçer, orta parmağın ucunda biter. Meditasyon sırasında elleriniz yorulursa yavaşça indirip, dizlerinizin üzerinde dinlendirebilirsiniz. Dikkatinizi, orta parmakların birleştiği yerde odaklamaya devam edin.


Teknik 1 - Gassho Meiso : Meditasyon

1-3: Oturun ve ellerinizi rahat bir şekilde göğsünüzün üzerinde birleştirin. Dikkatinizi, iki orta parmağın birleştiği noktada yoğunlaştırın ve aklınızda ne varsa hepsini unutun.

2. Reiji-Ho: Reiki Enerjisinin Görünüşü
Japonca Reiji, 'ruhun görünmesi' anlamına gelir. Şimdi konumuz Reiki olduğu için, burada, Reiki Enerjisinin görünmesi şeklinde algılanmalıdır. Hawayo Takata'nın günlüğünde bu teknik, ''enerji açısından en büyük sır" olarak tarif edilmişti. Takata, 'Reiji Ho"yu, 'R' yerine 'U ile (Leiji-Ho) yazmış.
Bu teknik bize sezgilerimize göre hareket etmemizi öğretiyor. Sezgilerimizi geliştirmek zorunda değiliz, çünkü zaten doğuştan bize bahşedilmiş. Yapacağımız tek şey sezgilerimize kulak vermek ve onları izlemek. Hepimizin sezgilerimizi dinlemediğimiz zamanlar olmuştur. Genellikle inkar ederiz. Oysa ne kadar çok hayatıma ve kendime güvenirsem, sezgilerim de o kadar gelişir.
Egonun, kendi realitemizi yarattığımızı düşünmesi ve yaşantımızdaki olay ve koşulları belirtmesi çok memnuniyet verici, ama benim yaşadığım deneyim bu teoriyi teyit etmiyor. Tabii ki, bereket sağlamak için açık olmalıyız, ama hayat bize rağmen kendi yörüngesinde gidiyor. Öğrenmemiz gereken şey akışı durdurmadan kenara çekilmek ve hayatı, yaşaması için kendi haline bırakmak.
Reiki konusunda ve Reiji tekniğinde, hayatın kendini yaşamasına izin vermek demek , enerjinin nereye, ne zaman ve nasıl olursa olsun akması için dar bir bambu olması demektir.
Bu teknik için gereken şartlar çok kolaydır:
- Rahat bir pozisyonda oturun veya ayakta durun, gözlerinizi kapatın.
- Ellerinizi kalbinizin önünde birleştiriri ve enerjinin içinizden akması için izin isteyin.
. Hastanızın her seviyede şifası ve iyiliği için izin isteyin.
- Birleştirmiş olduğunuz ellerinizi üçüncü gözünüze doğru kaldırın ve Reiki'ye, ellerinizi ihtiyaç duyulan bölgeye yönlendirmesini isteyin.
Ne olduğunu anlamak için beklemeyin. Büyük bir hızla bedenin belirli bir bölgesine yönlendirileceksinizdir. Bu birçok farklı şekilde gerçekleşebilir. Eğer görsel olarak yönlendiriliyorsanız, içsel benliğiniz şifaya ihtiyacı olan organın adeta önünüze atladı­ğını hissedecektir.
İşitsel olarak yönlendiriliyorsanız, bedenin ilk önce hangi bölgesine şifa uygulanacağını duyacaksınızdır. Eğer hissi olarak yönlendiriliyorsanız, hastanızın neresine ellerinizi koyacağınızı hissedeceksinizdir. Bazı şifacılar şifa uygulanacak olan bedendeki hareketi, kendi bedenlerinde hissederler.
Bütün ipuçlarını kullanabilirsiniz. Hastanıza enerji uygulamak üzere bütün İlişlerinizi ve bilginizi kullanmalısınız. Hastanıza, bedeninin neresinde rahatsızlık olduğunu da sorabilirsiniz. Çoğunlukla önünüzdeki masada yatan bedene bakarak, yatış şeklinden bile neyi olduğunu sezebilirsiniz. Başı nasıl duruyor, düz mü, yana mı kaymış? Beden seğiriyor mu? Bacaklar düz mü, bacağın biri diğerinden uzun mu duruyor? Omurga eğri mi? Eğer hastanın bedeninde bir seğirme varsa, ama bunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız, yavaşça kendi bedeninize bakıp nerede olduğunu hissedin.
Örneğin, sol omuz bölgesinde bir dengesizlik varsa, kaynağı sağ arka taraf olabilir. Bedenin gerilmiş, sert olan bölgesini bulunca enerji uygulamaya başlayın.
Eğer Reiji tekniği ile hemen açık bir mesaj akmıyorsanız, ellerinizi hastanın taç çakrası üzerinde tutun ve enerji bedenini dengeleyin. Hala yapamıyorsanız, byosen tarama metodu uygulayın. Yıllar süren eğitimden sonra, eğer sezgilerinize güveniyorsanız, sadece bakarak da hastanızdaki hastalığı görebilirsiniz.
Hastanız önünüzdeki masada yatarken, elleriniz karın bölgesine yönlendiriliyorsa, hangi organın ellerinizi oraya çektiği tam olarak anlaşılmayabilir. Bayan Koyama, en kolay yöntemin, kendi kendinize sormak olduğunu söylüyor: Safra kesesi mi, kolon mu, pankreas mı? Sonra da ellerinizin bu soruyu cevaplandırmasını sağlayın. Bu cevabın size nasıl verildiğini keşfetmeye çalışın. Ellerinizde bir gıdıklanma, belirli bir sıcaklık, manyetik bir duygu veya sadece his oluşacaktır.
Başkalarından ayrı olduğumuz, bir ilüzyondur. Akıl sonsuzdur ve hepimize ulaşabilir. Sadece insanlığın kollektif bilgisini tetiklemeliyiz. Reiki-Ho yaklaşımı ile yapacağınız tek şey sormaktır.
Şifa için Reiji-Ho'ju öğrenirseniz, onu hayatınızın, örneğin yaratıcılık gibi, başka bölümlerine de sokabilirsiniz.

              

Teknik 2 - Reiji-Ho: Reiki Duası

1 - Ellerinizi göğsünüzün önünde birleştirin ve enerjinin içinizde akması için izin isteyin.
2 - Hastanızın her seviyede şifası ve iyiliğini isteyin.
3 - Birleştirmiş olduğunuz ellerinizi üçüncü göz hizasına getirin ve Reiki'den, ellerinizi ihtiyaç olan bölgeye yönlendirmesini isteyin.
4 - Ellerinizi izleyerek uygulamaya başlayın.

 

3. Kenyoku Tekniği: Susuz Banyo

Japonca kenyoku, susuz/kuru banyo/yıkanma anlamına gelir. Eski Japon geleneğine göre, buz gibi suyu bedenin üzerine çarpma şeklinde uygulandığı Kenyoku, bedeni ve ruhu arındırır. Enerjinizi güçlendirir, hastalarınızdan, koşullarınızdan, düşünce ve duygularınızdan arındırır. Sizi şu andaki duruma getirir. Çünkü çoğu kez, gün boyunca aklımız, çeşitli düşünceler, üzüntü, neşe ve diğer duygular arasında kaybolur gider veya aynı şekilde başkalarinin bu halinden etkileniriz. Kendi hayallerimize daldığımız veya başkalarının etkisinde kaldığımız zamanlar, farkına varmadan bir düşünce yağmuru altında kalırız. Bu tıpkı bir maymunun, sürekli olarak bir daldan başkasına atlamasına benzer. Kısır bir döngüdür ve aslında tek zaman olarak var olan 'Şimdi'yi algılayamayacak hale geliriz. Bu düşüncelerden kurtulamayız, çünkü zihinsel ve duygusal olarak bizi esir etmiştir.

Dr. Usui'nin bunu şöyle öğrettiği söyleniyor: 
( uygulama şekli )
- Sağ elinizi, göğsünüzün sol tarafına koyun, kaldırmadan yavaşça aşağıya, sağ kalçanıza kadar sürtün. Aynı şeyi sol elinizle sağdan yaparak sol kalçanıza getirin. Sonra sağ elinizle tekrar yapın.
- Sonra sol avucunuzu açm, sağ elinizi, bilekten parmak uçlarına kadar yavaşça sürtün. Aynı şeyi sol elinizle sağ elinize uygulayın. (Bu hareket, bazı Reiki okullarında sağ elle bir kez daha yapılmaktadır).
Teknik 3- Kenyoku: Susuz Banyo ( Uygulama Şekli )
1-6: Sağ elinizi, göğsünüzün sol tarafına koyun, kaldırmadan yavaşça aşağıya sağ kalçanıza kadar sürtün. Aynı şeyi, sol elinizle sağdan yaparak sol kalçanıza getirin. Sonra sağ elinizle tekrar yapın.
7-12: Sonra sol avucunuzu açın, sağ elinizi, bilekten parmak uçlarına kadar yavaşça sürtün. Aynı şeyi sol elinizle sağ elinize uygulayın. (Bu hareket, bazı Reiki okullarında sağ elle bir kez daha yapılmaktadır).4. Joshin Kokyuu-Ho Nefes Alma Tekniği

- Japon terimi Joshin Kokyuu-Ho, 'Ruhu arındırmak için nefes alma egzersizi', enerjinizi güçlendirmek için uygulanan bir nefes alma tekniğidir. Bilinçli olarak evrenden gelen enerjiyi içinize çekip onu Tan-den'inizde biriktirmeyi öğretir. Böylece enerji ellerinizden akacaktır.
- Nefesi burnunuzdan çekerken, Reiki enerjisini taç şakranızdan içeri aldığınızı hayal edin. Enerjiyi, Tanden'inize doğru çektiğinizi düşünün. Nefes, Tan­den'inize ulaştığı zaman, kendinizi sıkmadan birkaç saniye orada tutun. Kendi ritminizi bulun, nefesin bütün bedeninize yayıldığını hayal edin. Sonra nefesi ağzınızdan verin, enerjinin parmak uçlarınıza, ellerinize, ayak parmaklarınızın ucuna ve ayak şakranıza yayıldığını düşünün.
Bu teknik Reiki enerjinizi arttıracak ve kendinizi, enerji için kanal olan ince bir bambu kamışı gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunu uygularken, enerjinin size ait olmadığını fark edecek, hayattaki her şeyle birlikte atan nabız gibi bir güç olduğunu düşüneceksiniz. Uygulama yaptıkça, kendi kişisel enerjiniz olduğunu düşünmüş olduğunuz gücün eriyip sizin akıl-beden sisteminizdeki evrensel enerji ile birleştiğini göreceksiniz. Sonra öyle bir noktaya geleceksiniz ki evrenin nerede bittiği, 'Ben'in nerede başladığı çizgiyi anlamak zorlaşacak.

Bu tekniği, özellikle Reiki'ye yeni başlayanlara öğretmek çok zevkli oluyor. Genellikle herkes enerjiyi hissedip, görebilecekken yeni başlayanlar nedense birden çok fazla şey bekleyip hissedemiyorlar, çünkü henüz duyarlı değiller. Ancak benim deneyimlerimde, bu tekniğe kimse direnemiyor!

Tanden'in yeri konusunda tam olarak emin değilseniz, aşağıdaki şu egzersiz yoluyla bulabilirsiniz. Merkezi bulma, uzak doğu dövüş sanatlarında oldukça sık kullanılır. (Bazı kişiler tan­den'in ikinci çakraya benzediğini söylerler, bazılarına göre ise müstakildir ve çakra sistemi ile bağlantısı yoktur.)

Olumsuz Etki; Yüksek tansiyon sorunlu kişiler ve hamile kadınlar bu uygulamayı yapmamalıdır. Uygulama sırasında baş dönmesi hissedildiği anda derhal bırakılmalıdır.


Tanden'in tespit edilmesi:

Ayak ve omuzlarınız aynı hizada olacak şekilde dik olarak ayakta durun.
- Birkaç kez derin nefes alın.
- Bedenizdeki bütün gerilimi atıp, güzel şeyler düşünmeye çalı­şın.
- Ağzınızı hafifçe açın.
- Burnunuzdan nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, nefes verirken dilinizi serbest bırakın.
- Dikkatinizi alt bedeninize verirken dizlerinizi hafifçe bükün.
- Aşamaları çok çok yavaş yapın.
- Birden alt göbeğinizin farkına varacaksınız. Orası varlığınızın merkezidir.
- Şimdi nefes alma tekniğine başlayın.
- Tek elinizi veya ellerinizi alt göbeğinize koyarak nefes alıp verirseniz, belki o bölgeye doğru nefes alıp vermeniz daha kolaylaşabilir.
Nefes alıp vermek, sadece, hava denilen gazların karışımını solumak değildir. Modern tıpta, her bir hücrenin nefes aldığı kabul edilmektedir. (Ağır yanık vakalarında olduğu gibi). Eğer bu ifade doğru olmasaydı ölürdük. Bütün ezoterik disiplinlerde Ki, chi, prana veya ne şekilde adlandırırdanız onu, ciğerlerimiz ve derimizle soluklarız.
Eskiden Hint fakirleri veya zamanımızın nefes ustaları, bedenlerini yemek yemeden yaşatabilmektedirler. (Bazı 'Fakirler uzun süre nefes almadan da durabilirlerdi). İyi bir kondüsyona sahip olan kişiler hiçbir sorun çıkmadan altı hafta oruç tutabilirler. (Lütfen sakın bunu, bir hekim gözetiminde olmadan denemeyin). Bedenimizi canlı tutmak için çok az bir yemek de yeterli olabilir. Bedenimizi gerekli yakıtla desteklemek için gereken şey, yaptığımız hareketlerdir.
Ancak ben, yemek yememenin veya nefes almamanın, o ka­dar da önemli olduğunu düşünmüyorum. Ciğerlerimiz hava, midemiz yemek dolu iken de fevkalade iyi sayılırız. Bizi saran süptil enerjiyi daha etkin bir şekilde kullanabilmek için nefes al­ma egzersizlerinin ve biraz oruç tutmanın yararı olabilir. Ruhsal yolda ne kadar çok gelişme kaydedersek, açık bir zihin ve arıtılmış bir kalp sahibi olmak için de o kadar çok miktarda süptil ya­kıtımız olur.
Süptil enerjiyi çekmek için, karnımıza, Tanden'e doğru de­rin soluk almalıyız. Tanden'e doğru soluk alma konusunu, önceki konular'daki "Baştan kalbe ve kalpten karma" adlı bölümde ayrıntılı olarak işledik.

Teknik 4 - Joshin Kokyuu-Ho: Ruhu Arındırmak İçin Nefes Alma Tekniği

Ön Alıştırma:
1: Rahat ve dik bir şekilde ayakta durun.
2: Bir iki kez derin nefes alın. Bedeninizdeki gerilimi atın ve güzel bir şeyler düşünmeye çalışın. Ağzınızı hafifçe açın, burnunuzdan nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, Ağzınızdan nefes verirken dilinizi serbest bırakın.
3: Dikkatinizi alt bedeninize verirken dizlerinizi hafifçe bükün. Aşamaları çok çok yavaş yapın. Birden alt göbeğinizin farkına varacaksınız.
Temel Alıştırma:
Burnunuzdan soluk alarak Reiki enerjisini taç sokranızdan içeri çektiğinizi hayal edin. Enerjiyi alt bedeninizdeki Tanden'e doğru çekin. Nefes Tanden'e ulaştığı zaman birkaç saniye orada tutun, nefesin genişlediğini, bütün bedeninize yayıldığını düşünün.

Sonra ağzınızdan nefes vererek enerjinin parmak uçlarınıza; el sokralarınıza, ayak parmaklarınızın ucuna ve ayak sokralarınıza ulaştığını hayal edin.

5. Byosen: Tarama Tekniği
Japonca 'h/o', 'hasta/sağlıklı olmayan' demektir, 'sen' ise, 'çizgi'.
Ellerinizi gassho pozisyonunda göğsünüzde birleştirin. Enerjinin sizin kanalınızla bedenin şifa gereken yerine ulaşması için niyet edin. Eğer elleriniz bedenin belirli bir noktasına çekilirse, onları izleyin. Yoksa en çok hangi elinizi kullanırsanız onu hastanın taç şakrası üzerinde tutup uyumlanın. Hala yönlendirilmiyorsanız, bedenin ön ve arkasında yukarıdan aşağıya tarama yapın.
Ellerinizde hafif bir gıdıklanma hissedeceksiniz. Bu ısı, çekim, basınç veya sadece öylesine bir duygu şeklinde oluşabilir. Bedenin şifa gereken yerini görebilir veya duyabilirsiniz. Aklınızı kaçırdığınızı sanmayın! Görsel duyarlılığı olan görecek, işitsel duyarlılığı olan işitecektir. Sadece farkında olmaya çalışın.
Bedenin kendini belli eden noktasında bir rahatsızlık hissedeceksiniz. Bu, ellerinizde veya kollarınızda olabilir. Bu hoş olmayan duygu karşısında ellerinizi çekmeyip orada kaim. Elinizdeki veya kolunuzdaki huzursuzluk geçinceye kadar bekleyin, sonra, bir sonraki pozisyon için yönlenirsiniz.
Bayan Koyama'ya göre, bu hoşnutsuzluk, pozitif Reiki enerjisi, bedenin negatif yüklü kısmına yönlendiği zaman oluşmaktadır. Bu duyarlılığa hibiki denmektedir. Reiki göndermeye devam ederseniz, hoş olmayan bu his parmak uçlarınızdan çıkıp gidecektir. Hasta bölgeye doğrudan ellerini dokundurmanız uygun olmaz, ellerinizi o noktanın üzerinde tutun.
Seminerlerimden birinde birisi, eğitim yaparak, Byosen tekniği ile, HlV-pozitif bir hastayı, kürek kemiğinin altında göğsün sol üst kısmında hissetmenin mümkün olduğunu anlattı. Benim HlV-pozitif hastalarla bir deneyimim olmadı, ancak bilgi yararlı olabilir diye aktarıyorum.


Teknik 5- Byosen: Tarama

1-6: Bedenin ön ve arkasını yavaşça yukarıdan aşağıya doğru tarayın.

 

6. Reiki Mazuashi Reiki Grup Egzersizi

Japonca matvashi, 'akım' demektir. Bu egzersizde, kaç kişi ile bir araya gelinirse o kadar kişi arasında Reiki enerjisinin akımı sağlanır.
Grup, bir halka oluşturarak el ele tutuşur pozisyonda, ama el ele tutuşmadan, sadece elini, diğer kişinin elinin 1-2 cm üzerinde tutarak oturur, böylece sağ eli bir yanındakine, sol eli de diğer yanındaki kişiye uzanır. Sol avuç yukarı, sağ avuç aşağı bakar. Öğretmen sol tarafından enerji göndermeye başlar. Yanındaki, sağ eliyle enerjiyi alır, bedeninden geçirerek sol elinden yanındaki kişiye aktarır. On dakika kadar uygulama yapın.
Enerjinin gönderiliş yönü değişirse ne olur bilemiyorum. Dünyanın çekimi itibarıyla, bazı kişiler bunun, sağa ekvatorun üst yönüne, bazıları da sola, alt yönüne doğru yapılması gerektiğini iddia etmektedir. Teorilerin hepsine saygımız var, ancak bu bizi hiçbir şekilde sınırlamamalıdır. Reiki dostlarınızla birlikte her ikisini de deneyin ve size uygun olanı sezgilerinizle bulun. Belki de tercihimizin altında alışkanlıklarımız yatıyordun Bence her iki yol da işe yarayacaktır, belki daha da ötesini bile sağlayabilir. Sağa, sola, yukarı veya aşağı önemli değil, biz enerjiyi yönlendirmeyi öğrenelim, önemli olan odur.
Grubun enerjisi genellikle, katılanların enerjisinin toplamıdır, bu nedenle her seviyede şifa mümkün kılınır. Ben seminerlerimde, 10-15 dakika alıştırma yaparım. "Reiki 2' ve 'Reiki 3' uygulayıcıları, bu derecelerdeki sembolleri de kullanabilirler.Teknik 6- Reiki Mawashi: Reiki Grup Egzersizi

1: Bir halka oluşturarak oturun, ellerinizi, sağınızda ve solunuzdaki kişilerin elinin bir iki santim yukarısında tutun. Sol avucunuz yukarı, sağ avucunuz aşağı bakmalı.

2: Bir halka oluşturarak oturun , sağınızda ve solunuzdaki kişilerin elini, sol avucunuz yukarıya, sağ avucunuz aşağıya bakacak şekilde tutun.


7. Shu Chu-Reiki: Konsantre Olarak Reiki Grup Egzersizi

Japonca shu chu, 'konsantre olmuş' demektir. Bu teknik, grup olarak veya bir Reiki toplantısında uygulanabilir.
Bütün grup üyeleri, gruptaki tek bir kişiye enerji verir ve hepsi konsantre olarak o kişinin mutluluğu ve iyiliği için dua eder.
'Reiki 1' uygulayıcıları ellerini doğrudan kendi üzerlerine koyarlar, 'Reiki 2' uygulayıcıları ise sembolleri kullanabilirler.
Bu egzersiz, hasta için çok yoğun bir deneyim olabilir, bu nedenle uygulayıcılar, duygusal olarak fazla hassas kişilere bu tekniği uygularken dikkatli olmalıdırlar. Eğer uygulayan grup geniş bir grup ise, bir veya iki dakika uygulama yapın.
Büyük gruplarda herkesin hastaya temas etmesi mümkün olmayabilir, bu nedenle hastanın yattığı masanın çevresinde iki üç sıra oluşturabiliriz. İlk sıradakiler bir öndeki sıradakilerin omuzuna dokunursa, enerji yine akar ve şifaya katılan herkes hastaya ulaşmış olur. Bu, herkes için muhteşem bir deneyimdir.


8. Enkaku Chiryo (Shashin Chiryo): Uzaktan Şifa Teknikleri

Dr. Usui, uzaktan şifa göndermeyi çok severdi. Alıcı  yandaki odada bile olsa, o bu tekniği kullanırdı. Bu tekniği Okuden Koki, yani bizini 'Reiki 2' dediğimiz, Okuden'in son kısmında öğretirdi. Japonca enkaku, 'göndermek', chiryo ise 'tedavi' demektir. Bu yöntem.   Japonya'da, aynı zamanda Shashin Chiryo veya fotoğrafla tedavi' olarak da bilinir. Reiki uygulayıcıları oldukça, birçok şifa yöntemi de olacaktır. Bütün yöntemler, zihinlerimizi odaklayabilmemiz için tasarlanmıştır.
Mümkünse, alıcının bir resmini kullanın. Resmin arkasına, adını ve doğum tarihini yazın. Eğer tanımadığınız birisine göndermeniz gerekirse, mümkün olduğu kadar çok bilgi toplayıp bunları resmin arkasına yazarak enerjinizi daha iyi odaklayabilirsiniz. Fotoğraf kullanırken, hastanın bedeninin şifa gereken noktalarına ulaşmak daha kolay olur.  Eğer alıcının resmi yoksa, parmağınıza veya dizinize, onu temsil eden bir şekil çizin; Hangi parmağınızın veya dizinizin olması önemli değil.
Bazı Reiki öğretmenleri, uzaktan şifa gönderirken kendi bedeninize dokunmamanız gerektiğini, çünkü belki kendi rahatsızlığınızı da birlikte gönderiyor olabileceğinizi söylerler. Bence bu yanlıştır, sakın bu konuda endişelenip, kuşkuya düşmeyin, çünkü enerjinizi bir başkasına göndermek için kendi bedeninizi kullanırken, bunu sadece zihninizi odaklamak için yapıyorsunuz.
Sizden enerji göndermeniz istenmemişse göndermek doğru olmaz. Reiki'nin asla bir zararı yoktur, ama kişilerin özgür iradelerine saygılı olmalıyız, onların yararına da olsa özgürlüklerine müdahale edemeyiz.
Teknik 8 - Enkaku Chiryo (Shashin Chiryo): Uzaktan Şifa
1-2: Parmağınıza şifa göndereceğiniz kişiyi temsil eden bir şekil çizin.

3-4: Dizinize, şifa göndereceğiniz kişiyi temsil eden bir şekil çizin.
5: Fotoğraf kullanılırsa, hastanın bedeninin şifa gereken noktalarına ulaşmak daha kolay olur.9. Seiheki Chiryo; Kötü Alışkanlıklar İçin Şifa Tekniği

Japonca seiheki, 'alışkanlık', chiryo, 'tedavi' demektir. Bu teknik, kötü alışkanlıklardan kurtulmak amacıyla uygulanır. Birçok kimse bu tekniği, Batı Reiki'sinin    programlama tekniği olarak bilir. Programlama tekniği, orijinal tekniğin daha gelişmiş şeklidir. ('Reiki  Ateşi'' adlı kitabımda anlatıldığı gibi). Bu, Reiki sembollerinin kullanılışı ile ilgili, ama buradaki teknik ilgili değildir. Eğer tek başına çalışıyorsanız, bir onaylama yapın. Hastalara şifa uyguluyorsanız, onların onaylama yapmalarına yardımcı olun. Unutmayın, onaylamalar kısa, kesin ve olumlu, geniş zamanda ve kullanan kişinin kendi ağzından olmalı, ancak asla sınırlayıcı olmamalıdır. İnsanların hayatlarında gerçekten ne istediklerini anlamak için zaman gerekir, çünkü dileklerimizin, başlangıçta çok belirgin olmayan çok daha derin anlamları vardır.
İzlenecek yol:
Sürekli olarak kullanmadığınız elinizi, (eğer solaksanız sağ elinizi, değilseniz sol elinizi) hastanın alnına, herzaman kullandığınız elinizi de başının arkasına koyun. Elleriniz iki veya üç daki­ka orada dursun, bu arada siz zihninizden onaylamayı tekrarlayın. Sonra onaylamayı bitirip, hastanın alnındaki elinizi yavaşça çekerken, başının arkasındaki diğer elinizi çekmeden Reiki enerjisi verin.
Dr. Usui bu teknikle birlikte, beş Reiki prensibini ve Meiji İmparatoru'nun şiirini kullanırmış. Hastanın alnına ve başının arkasına dokunurken onaylama yerine, beş prensibi tekrarlarmış.Teknik 9 - Seiheki Chiryo: Kötü Alışkanlıklar İçin Şifa Tekniği

1: Sürekli olarak kullandığınız eliniz hangisi ise diğerini, örneğin sağ ise, sol elinizi hastanın alnına, diğerini başının arkasına koyun. Zihninizden onaylamayı tekrarlarken, ellerinizi iki üç dakika boyunca hiç kaldırmayın.

2: Onaylamayı yavaşça bitirirken, hastanın alnında olan elinizi yavaşça çekin, başının arkasındaki elinizle Reiki enerjisi verin.


10. Koki-Ho: Nefesle Şifa Verilmesi

Daha önce sözünü etmiş olduğumuz gibi, içimize enerji ve gazlardan oluşmuş bir karışım çekeriz. Dr.Usui, nefes verirken sıcak basarsa, Reiki'yi yönlendirmek için hem nefesimizi, hem de gözlerimizi kullanabileceğimizi söylemiş. Ancak, nefes ile çalışabilmek için 'Reiki 2'yi öğrenmek gerekiyor. Bay Ogawa, Koki-Ho'yu bize şu şekilde öğretti: İçinize nefes çekip karnınıza doğru yönlendirin. Orada birkaç saniye tutun, dilinizle, 'Reiki 2'deki güç sembolünü damağınıza çizin.  Şimdi sembolü, hastanın bedeninin şifa verilecek olan bölgesine, nefesinizle verin.
Fizik beden, aura ve uzaktan şifada, fotoğraf ile de çalışabilirsiniz. Nefesinizi dışarı verirken güç sembollerini zihninizden çizmenin de yardımı olur. (Eğer sigara içiyorsanız ve bir hastaya nefes ile şifa verme durumunuz varsa, seanstan önce ağız spreyi vs. kullanmayı ihmal etmeyin). Nefes çalışmalarını, anal kaslarınızı çalıştırarak da yapabilirsiniz. (Hui Yin noktası). Nefes tedavisi çok güçlü bir yöntemdir. Seminerlerimizden birinde Walter bana öyle bir üfledi ki, kendime gelmek ve grubu yeniden yönetmek üzere bir hayli güçlük çektim!Teknik 10- Koki-Ho:

1-4: İçinize nefes çekip karnınıza doğru yöneltin. Birkaç saniye nefesinizi orada tutun, dilinizle, sembolü damağınıza çizin. Sonra nefesinizi dışarı verirken sembolü, hastanın bedeninin şifa gerektiren bölgesine doğru üfleyin.


11_Gyoshi-Ho: Gözlerle Şifa Verilmesi

Japonca gyoshi, 'dikkatle bakmak' demektir. Dr.Usui el kitabında enerjinin, bedenin bütün bölümlerinden, özellikle de eller, gözler ve nefesten aktığını yazmıştır. Gözlerimizden enerji aktarmayı biliyoruz, ancak bu teknik onu doğru olarak nasıl kullanacağımızı öğretmektedir. Şifa verebilmemiz için, önce gözlerimizi gevşetmeli ve dinlendirmeliyiz. Dikkatli bakmak rahatsız edicidir ve gergin bir bakış, şifa vereceği yerde rahatsız eder.

Şekil'de görülebileceği gibi, bu tekniğin alıştırması çiçek gibi bir cisimle yapılabilir.
1 - Çiçeği elinizde de tutabilirsiniz, gözünüzün hizasında 30-40 cm uzaktaki bir masanın üzerine de koyabilirsiniz. Önce gözlerinizi dinlendirin, sonra çiçeğe bakmaya başlayın. Sanki çiçeğin içinden bakıp, arkasını görüyormuşsunuz gibi bir his oluşur. Bir süre sonra artık her şeyi 180 derece görür gibi olursunuz.
2 - Çiçeğe bakın ve kendi bakışınızı göndermek yerine görüntünün size gelmesini sağlayın. Bir süre sonra gözlerinizdeki süptil nefesi fark edeceksiniz. Bu egzersizi, bir hastaya rahat bir şekilde uygulayacak hale gelene kadar hergün yapın.
İzlenecek yol:
- Birkaç dakika boyunca, hastanın bedeninin şifa vermek istediğiniz bölgesine, yumuşak bir şekilde odaklanın, kişinin görüntüsünün gözünüzün önüne gelmesini sağlayın. Hastanın enerjisi gözünüze geldiği, zaman arada oluşan enerji halkasını görürsünüz. Reiki sembollerini, hastanın bedeninin şifa vermek istediğiniz bölümüne gönderin.
Bu tekniği tercih edip, daha fazla kullanmak isteyen Reiki uygulayıcıları için, aşağıdaki Hindu meditasyonu tekniği uygulanabilir.

Buna TRATAK meditasyonu denir.
Rahat bir şekilde, 45-60 dakika oturup bir muma bakın. Gözlerinizi kırpmayın. Birkaç dakika sonra gözleriniz yaşlanmaya başlayacaktır. Mum ışığına bakmaya devam edin. Biraz alıştırma yaparsanız, bunu bir saat süre ile yapabilir hale gelirsiniz. Bilinciniz, lazer ışını kadar keskin ve yoğun bir şekilde odaklanacaktır.
Tratak, bir resim veya ışıklı bir heykel ile de, bir Reiki dostunuzla, kendi kendinize aynayla veya kapkaranlık bir odada yalnız başınıza da uygulanabilir. Bu uygulamayı alevle yapmak rahatsızlık verirse, karanlıkta konsantre olarak da yapabilirsiniz.
Teknik 11- Gyoshi-Ho: Gözlerle Şifa Verilmesi
Ön egzersiz:
1: Bir çiçeğe bakın ve görüntünün size gelmesini sağlayın. 2: Birkaç dakika boyunca, hastanın bedeninin şifa vermek istediğiniz bölgesine odaklanın. Aktif olarak hastaya bakmak yerine, gözünüzün önüne görüntüsünü getirmeye çalışın.


12. Reiki Undo: Reiki Egzersizi

Japonca undo, 'egzersiz' demektir ve bedeni, kısıtlamadan hareket ettirir. Bayan Koyama'nın, bu egzersizi Usui Reiki Ryoho'da öğrettiğini duydum. Bu teknik bütün dünyada birçok farklı kültürde ve gelenekte kullanılıyor. Çin'de Qi Gong eğitiminin bir bölümü olarak sunuluyor. Endonezya'da Subud uygulamasının bir bölümü ve Hindistan'da da buna Latihan deniliyor.
Eşim Chetna, yaklaşık yirmi yıl kadar önce buna çok benzeyen Katsugen Undo'nun yapıldığını görmüş. Günümüzde olduğu gibi o zaman da Naguchi Seitai grubu tarafından öğretiliyor.

Reiki Undo için izlenen yol oldukça kolaydır:

Evinizde bu iş için, kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği ve mobilyalara vs. çarpmadan 20-30 dakika yuvarlanabileceğiniz uygun bir yer bulun.
1 - Gassho ile başlayın ve içinizden şöyle söyleyin: "Reiki egzersizi başla!" Derin derin nefes alın ve içinize çektiğiniz havanın tamamını dışarı vermeye çalışın. Eğer bir Reiki dostu ile çalışıyorsanız, arkadan onun omuzlarına dokunun ve bedeninizin hangi yöne istiyorsa o yöne doğru hareket etmesini sağlayın.
2 - Derin bir nefes alın ve içinize çektiğiniz havanın tamamını dışarı vermeye çalışın. Bir iki kere derin nefes aldıktan sonra, bedeniniz hareket etmeye başlayacaktır. Eğer bu kolay olmazsa sabırlı olun ve sakın herhangi başka bir hareket oluşturmayın. Uç ay boyunca bu egzersizi hergün yapmaya çalışın.
3 - Bedeninizin kendi kendine hareket etmesini sağlamak kolay olmayabilir. Aklınız, bir yetişkin olarak böylesine çocukça hareket etmemeniz gerektiği konusuna takılabilir. Sonraki yirmi dakika boyunca bu düşünceyi kafanızdan atıp çocukça hareket etmenin keyfini çıkarmaya çalışın.
4 - Kendinizdesiniz, ama sizi hiç kimse görmüyor. Hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Yetişkin olduğunuzu biraz unutun. Ağzınızdan bazı sesler çıkarsa onları da tutmayın. Eğer duygu ve düşünceler oluşursa onları hissetmeye çalışın. Sakın vazgeçmeyin. Büyük bir olasılıkla esnemeye, geğirmeye veya gaz çıkarmaya başlayabilirsiniz. Gözleriniz yaşaracaktır. Hiçbirine engel olmayın, bırakın bedeniniz kendi kendine temizlensin. Bedeniniz, neyi nasıl yapacağını bilir. Sürekli olarak kendi bedenimizin iyiliği için olan şeyleri hep yasaklarız. Tabii ki günümüzde toplum içersinde bazı engellerimiz olmalıdır, ama şimdi bırakın gitsin.
5 - Hareketler tamamlanıncaya kadar hareket etmeye devam edin.
Eşim Chetna, aşağıdaki tekniği, yıllar önce Noguchi Seitai grubundan öğrenmiş. Anatomik sinir sisteminizi hissetmek çok muhteşem bir duygu. Buna "pompayı çalıştırma" diyebiliriz. :
Ellerinizi hafifçe yumruk yapıp, baş parmaklarınızı içine alın. Kendinizi çok kasmadan kollarınızı öne doğru uzatın. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın. Güçlü bir şekilde nefesinizi dışarı verirken, bütün kaslarınızı kasarak kollarınızı kendinize doğru çekin. Ciğerlerinizdeki bütün hava biterken, yumruklarınız omuz hizasında olacak şekilde, kollarınızı yanlarınıza getirin. Kollarınız yanlarınıza düşsün, normal nefes almaya başlayın. Bu egzersizi üç dört kere yapıp, Reiki Undo ile devam edin. Pompa çalıştığı zaman anlayacaksınız.
Seminerlerimizde, tren şeklinde arka arkaya güvenli bir şekilde oturabileceğimiz bir ortam veya mekan olduğu zaman, bütün grup Reiki Undo uyguluyoruz. Katılanlardan bir grup Reiki Undo'yu, 1969 Woodstock konserlerinde yaşamış olduğu deneyime benzetti!

Teknik 12- Reiki Undo: Reiki Egzersizi (Ön Alıştırma, Pompanın Çalıştırılması):

1-7: İki elinizi de hafifçe yumruk yapın, baş parmaklarınızı yumruklarınızın içine alın. Kasılmayın. Kollarınızı öne uzatın. Burnunuzdan derin bir nefes alın. Ağzınızdan güçlü bir şekilde nefes verirken, bütün kaslarınızı kasın, kollarınızı, yumruklarınız omuzlarınız hizasında olacak şekilde yanlara getirin. Sonra kendinizi serbest bırakın, normal nefes alın. Bu egzersizi üç dört kere yapıp, Reiki Undo ile devam edin. ( 7 -12 kendi kendine uygulama veya 13-24 bir Reiki dostu ile çalışma).

 

 Teknik 12- Reiki Undo: Reiki Egzersizi (Kendi Kendine Uygulama
Gassho ile başlayın ve zihninizden şöyle söyleyin: "Reiki egzersizi başla!
7-12: içinize derin bir nefes çekin ve dışarı verirken bütün bedeninizle birlikte verin. Bir Reiki dostu ile birlikte uygulama yapıyorsanız, arkasından omuzlarına dokunun ve bedeninizi ne tarafa isterse o yana doğru hareket etmesi için serbest bırakın. (13-24 egzersizleri)
Teknik 12- Reiki Undo: (Bir Reiki dostu ile birlikte uygulama)
13-24: Tren gibi arka arkaya oturun ve kendinize şöyle söyleyin: "Reiki Undo başla!" Sonra da bırakın enerji bedeninizde aksın.13. Hesso Chiryo: Göbekten Şifa Tekniği

Japonca hesso, 'göbek', chiryo ise, 'tedavi' demektir.  Orta parmağınızı göbek deliğinize koyun ve hafifçe attığını hissedinceye kadar biraz bastırın. Karnınızın derinliğindeki aortun atışını tespit etmeye çalışmayın, enerjinin atışını hissetmeye çalışın. Hissedince egzersize başlayabilirsiniz.
Reiki enerjisinin orta parmağınızdan göbeğinizdeki atış noktasına akmasını sağlayın. Uyumlu bir şekilde hareket ettiklerini hissedin. Bunu beş on dakika sürdürün. Bu teknik hastalar üzerinde de uygulanabilir, ama çok çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Özellikle hastanızın, göbek deliğine dokunulmasından rahatsız olup olmayacağını önceden öğrenin.

 

Teknik 13-Hesso Chiryo: Enerjinin Göbeğinize Akmasını Sağlayın.

1: Orta parmağınızı göbek deliğinize koyup attığını hissedinceye kadar hafifçe bastırın. 
2: Hastaya şifa enerjisinin uygulanması. 
3: Kendine şifa enerjisinin uygulanması.


14. Jacki-Kiri Joka-Ho: Negatif Enerjinin Arındırılması

Japonca jacki, 'negatif enerji', kiri, 'kesmek' demektir. Joka-Ho bir arındırma tekniğidir. Herhangi bir cisimdeki negatif enerjiyi kesmeyi öğretir. Ancak bu tekniğin önemli bir yasağı vardır. '' Hiç bir canlı üzerinde uygulamayın ! '' Canlı varlıklar için zaten kenyoku, jos-hin kokyuu-ho ve hanshin koketsu-ho gibi arındırma tekniklerimiz var.
Hepimiz bir cismin dışarıdan enerji çektiğini biliyoruz. Kristal, değerli taşlar ve metaller diğerlerine oranla daha fazla enerji çeker. Çoğu zaman bir antikacıda bir objeyi elimize aldığımız zaman "Ayy, bu da nesi?" diye bir tepki verdiğimiz olmuştur. Onu kullanan ya da giyen kişinin veya muhafaza edildiği yerin enerjisini hissederiz. Kişi bir aziz ise veya mekan kutsal bir mekan ise o cisim kutsal bir cisim haline gelir. Ama eğer objedeki enerji 'kötü' veya rahatsızlık verici ise burada sözü edilen tekniği kullanın. Burada 'kötü'yü özellikle tırnak içine aldım, çünkü enerji asla kötü değildir. En kötü olasılık, 'bize uygun değil' olabilir.
İzlenecek yol:
Arındırılacak cismi her zaman kullanmadığınız elinize koyun, 4-5 cm yukarısından, her zaman kullandığınız elinizle yatay olarak üç kere kesme hareketi yapın. Üçüncüden sonra birden durun. Havayı kesme hareketini yaparken Tanden'inize odaklanıp nefesinizi tutun. Cismi arındırdıktan sonra birkaç dakika Reiki verin. Cisim elinize sığmıyorsa, önünüze yere koyun. Eğer, örneğin ev gibi çok büyük bir şeyse, o zaman uzaktan şifa uygulayın.Teknik 14- Jacki-Kiri Joka-Ho: Negatif Enerjinin Arındırılması

1-4: Cismi, her zaman kullanmadığınız elinize koyun. 4-5 cm yukarısından, her zaman kullandığınız elinizle yatay olarak üç kere kesme hareketi yapın. Üçüncüden sonra birden durun. Havayı keserken, Tanden'inize odaklanın ve nefesinizi tutun. Cismi arındırdıktan sonra, birkaç dakika Reiki verin.


15. Genetsu-Ho: Ateş Düşürme Tekniği

Japonca netsu, 'ateş' 'ge, 'aşağı indirmek/çekmek' demektir. Hastanın alnına, şakaklarına, başının arkasına, boğazına, başının tepesine, midesine ve bağırsaklarına  dokunun. Bu, Dr.Usui'nin başla ilgili herhangi bir rahatsızlık karşısında standart olarak kullandığı, hastalığın kaynağını bulup uyumlama yaptığı ve ateşi düşürdüğü tekniktir. Bay Ogawa ellerin başın üzerinde 30 dakika kadar durmasını öneriyor. Ben ise genellikle mide ve bağırsaklara 10-15 dakika Reiki uygular, her iki durumda da tam olarak hangi uygulamayı yapıp yapmayacağımı sezgilerime bırakırım.
Teknik 15 - Genetsu Ho: Ateş Düşürme Tekniği

Teknik 16 - Byosen Chiryo ile aynı resim 5-7'ye bakın. Bu teknik yatarak veya oturarak uygulanır. 1-7: Ellerinizi, hastanın alnına (1), şakaklarına (2), başının arkasına (3), boynuna (4), boğazına
(5), başının tepesine (6), mide ve bağırsak­larına     (7) koyun.17. Hanshin Chiryo: Yarım Bedene Şifa Uygulanması

Japonca'da, han, 'yarım', shin, 'beden' demektir.  Eller omurganın iki tarafına konularak, kuyruk sokumundan, ensedeki Medulla Oblongata'ya  kadar sürülür...
Bu teknik hastanın gevşemesine yardımcı olur. Omurganın her iki tarafının da yavaşça ovulması önemlidir. Dr.Usui'nin el kitabında, bu teknik, sinir ve kan hastalıkları ile metabolizma rahatsızlıklarının şifası için kullanılmaktadır.

 

Teknik 17- Hanshin Chiryo: Yarım Beden Şifa Uygulanması

1-6: Eller, omurganın iki tarafına konularak kuyruk sokumundan enseye kadar sürülür.18. Hanshin Koketsu-Ho: Kanın Değiştirilmesi

Daha önce de görmüş olduğumuz gibi, Japonca'da  hanshin, 'bedenin yarısı, koketsu, 'kanın değiştirilmesi' demektir. Bu teknik, şifa uygulamasından sonra hastayı dünyaya geri getirmektir. Ayrıca ruh hastaları için de uygulanır. (Kanın değiştirilmesi, kirli kandan veya kirli maddelerden kurtulma.)
İzlenecek yol:
Ayaktayken, hastanıza, önünüzde hafifçe dizlerini bükerek arkası dönük olarak durmasını söyleyin. Sol elinizi omuzuna koyarak dengesini sağlayın. 10-15 dakika, yavaşça omurgasından aşağıya doğru elinizi sürtün. Omurganın (C7) omurundan başlayıp sağ kalçasına kadar inin. Sonra aynı şeyi sol taraftan yapın. Omurga boyunca elinizi sürterken nefesinizi tutun. 10-15 dakika sonra, işaret parmağınızı omurganın sol tarafına, orta parmağınızı da sağ tarafına koyun, kuyruk sokumuna kadar sürtüp 5. omura ulaştığınız zaman iki parmağınızı da hafifçe bastırın ve bir iki saniye orada tutun.


Teknik 18- Hanshin Koketsu-Ho: Kanın Karıştırılması

1-3: Elleriniz yavaşça hastanın omurgasında 10-15 kere sürtün. (C7) Yedinci omurdan başlayın, sağ kalçaya doğru inin. Sonra aynı şeyi sol kalçaya doğru yapın.4-12: Aşağıya doğru inerken nefesinizi tutun. 10-15 kereden sonra işaret parmağınızı omurganın sol tarafına, orta parmağınızı da sağ tarafına koyun. Kuyruk sokumuna kadar sürtün. Alttan beşinci omura ulaşınca iki parmağınızla hafifçe bastırın ve birkaç saniye tutun.  


20. Gedoku-Ho: Detoksifikasyon/Toksinlerden Arınma Tekniği

Japonca doku, /zehir/ veya 'toksin', ge ise 'kurtulma/arınma' demektir. Bu teknik, hastayı veya kendinizi detokside etmek için kullanılır. Bir elinizi hastanın Tanden'ine, diğerini sırtının alt kısmına koyun. Dünyayı zehirleyeceğinizi sanmayın, yerküre, enerjileri hayat veren gıdalara çok kolay dönüştürür. Bu teknik, ilaçların yan etkilerine karşı kullanılır.

Teknik 20 - Gedoku-Ho: Detoksifikasyon
1-2: Elinizin birini hastanın Tanden'ine, diğerini sırtının alt kısmına koyun. Elleriniz orada 13 dakika kadar duruken, siz sürekli olarak, toksinlerin, Reiki verdiğiniz kişinin bedenini terk edip gittiğini düşüneceksiniz.

 

Dai_Ko_Myo  Ruhsal şifa sembolü Master Sembolü


Fonksiyonu: DKM, Dr.Usui'nin Reiki Sistemi çerçevesinde inisiyasyon yoluyla Buda doğasına açılmaktır. Evrensel yaşam enerjisinin, ışık dünyasından, kapsamlı bir şekilde maddesel varoluş düzeyine ulaşması aşamasıdır. Ancak, bunu olası kılmak için, CR ve HS'ye de gerek vardır. DKM yalnız başına pratik bir etki sağlamak açısından fazla soyuttur.
Anlamı: DKM, Buda bilincidir. Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde 'Buda Vairokana' olarak bilinen Shingon, Dainichi Nyo-rei ile yakın bağlantılıdır. (Sanskrit terimi 'Güneş gibi olan O'.) Birinci milenyumun sonundan beri, Shinto dininde güneş tanrıçası Amaterasu ile eşittir. DKM'nin sözel tercümesi, Japon-Çin karakteri olarak, "büyük aydınlanma"dır.
Sembolün önemli bir kısmı "Büyük Işık" anlamına gelir. Buradaki bağlantı da çok açıktır. Buda Vairokana, beş transandantal Buda'dan birisidir. Beşinin en yükseği olan orijinal Buda'nın sürekli meditasyon durumunda olduğu söylenir. Yüksek zekanın veya öğretinin Mudra'sı, (kutsal el pozisyonu) onunla bağlantılıdır. Ona atfedilen diğer semboller: Güneş ve öğreti çemberi (Dharma Şakra) dir.
Shingon (Edebi tercümesi: Gerçek Dünyanın Okulu), ezoterik Budizmin Japon versiyonunda, Vairokana Güneş Budası'dır. Ruhsalığm merkezi ve Shingon'un en yüksek mandalasıdır. Diğer dördü, Dhyani Budalar olarak adlandırılır!), onun çevresinde, güneşin çevresindeki gezegenler durumundadırlar. Buda Vairokana insanlara; bedenin, dilin ve akim 'Uç Sırrı'nın kutsal gücünün ruhsal uyanışı için çabalama sağlar. Vairokana'nın temsil ettiği mutlak gerçeği, sadece bu güçlere inisiye edilmiş olan bir kişi anlayabilir. Güneş Budası kendi içinde uyumlu bir şekilde, altı Budist eleman olan toprak, su, ateş, hava, boşluk ve şuur ile bağlanır.
DKM'nin, Reiki uygulayıcılarının ruhsal yolundaki anlamı: Deneyimlerimde, Master sembolünün en etkin kullanımının, insanları çeşitli Reiki derecelerine inisiye etmek olduğunu gördüm. Reiki ustasının mükemmellik kazanmak için izleyeceği yol, Doğal Şifanın Usui Sistemini başkalarına öğreterek onları inisiye etmektir. Reiki gücünü uyandıran kutsal sembollerin muhteşem ruhsal güç alanına inisiyasyon ile aktive olan Reiki ustası, kendi titerşimlerinde önemli miktarda bir artış hissedecektir.
Ruhsal bilinç çalışması ve diğer Reiki yöntemleri ile bağlantılı olarak, aydınlanma ve olağanüstü ruhsal güçler (Siddhis) zaman içerisinde gelişir. Ancak, aktif olarak sadece Reiki ustaları tarafından kullanılsa bile, bütün Reiki'ye inisiye olmuş olanlar zaten DKM ile temasta oldukları için, bu amaçla Master/Ustalık derecesine inisiye olmak gerekmez. Temel olarak ruhsal uyanış, bütün derecelerde hızlanabilir.
DKM'nin gerekli olduğu bazı Reiki teknikleri: 1. 2. ve 3. Derece Reiki'lerdeki inisiyasyon ritüelleri ve şakralar veya dört enerjetik eleman gibi değerli özel semboller, Reiki'yi doğrudan doğruya enerji sisteminin belirli alanlarına yönlendirir.
Lütfen unutmayın: Master sembolü DKM, 'olağanüstü güçte bir yoğunlaştırma' sembolü değildir. Reiki akışını güçlendirmek ve etkisini yoğunlaştırmak için CR sembolü vardır. Dr.Usui, dört Reiki sembolünü, diğer sembollerden daha farklı, özel ve net görevlere atamıştır.
Önemli Bir Yanlışlık: Master/Ustalık Sembolü Reiki'nin Kalitesini Belirlemez Reiki sembolünün yerine, Master/Ustalık sembolünü kullanmak çok yaygınlaştı, çünkü bazı kişiler, onun Reiki'nin aslı olduğuna inanıyorlar. Oysa bu yanlış. Aslında Master/Ustalık sembolü temelde, herhangi iyi bir Japonca sözlükte bulunabilecek basit bir karakterdir. Hiç kimse sadece bu işarete bakarak gerçek bir ruhsal gelişme yaşayamadığı gibi, birdenbire sağlık da kazanamaz. Ancak Doğal Şifanın Usui Sitemi'nde kullanmak üzere inisiye edilmiş ve doğru olarak öğrenmişsek bu sembol ile enerji çalışması yapabiliriz. Aksi takdirde, her Sineloji öğrencisi veya her bir Çinli veya Japon, sağlık, kutsallık ve Reiki becerileri açısından müthiş, üstün özellikler kazanmış olurlardı.MASTER SEMBOL KULLANIMI


Master Sembol şeylerin bir dizi için kullanılabilir! Dahil olmak üzere: -

CRYSTALS ENERJİK

Bir kristal alın, bir yandan tutun ve diğer yandan aşağıdaki sembolü çizmek kullanarak

sırası: -

DKM + CKR + SHK + HSZSN + DKM


ÖĞRENME ve zihinsel açıklık UYARIM

Kişilerin başının üstünde DKM + CKR + DKM Uygula


Usui MASTER HARFİ İLE UZAK ŞİFA

Aşağıdaki çeşitlerden birini kullanarak yapılabilir:

DKM adını üç kez alacaktır kişi için yazıldığından, uygulanır

tedavi ve onun / onun konumu belirtilen ve daha sonra enerji kadar aksın edilir

gerekli.

DKM + CKR isimlerini üç kez yazıldığından, uygulanır, kişinin şekilde sağlanmalıdır

tedavi ve onun / onun yerini almak gösterilir, daha sonra enerji kadar aksın

Gerektiğinde.

DKM + HSZSN + SHK + CKR, isimlerini üç kez yazıldığından, uygulanır

tedavi ve onun / onun yerini alacaktır kişi gösterilir, daha sonra izin

Gerekli olduğu kadar enerji akışı.

DKM + CKR + SHK + HSZSN, isimlerini üç kez yazıldığından, uygulanır

tedavi ve onun / onun yerini alacaktır kişi gösterilir, daha sonra izin

Gerekli olduğu kadar enerji akışı.

DKM + CKR + SHK + HSZSN + DKM isimleri üç yazıldığından, uygulanır

süreleri, tedavi ve onun / onun yerini alacaktır kişi daha sonra, gösterilir

gerekli enerji akışı kadar izin verin.
 

 

PRANAYAMA ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

 

Kapalabhati Kriya ; Her iki burun deliğinden aktif nefes ver (nefesi burundan hızlı ve biraz sert olarak ver), pasif nefes al.

Alternatif Kapalabhati Kriya ; Önce sağ burun deliğini kapatarak, sol burun deliğinden nefes alıp ver, sonra diğeriyle uygula


BÖLGESEL NEFES ;

1-Diyafram nefesi ; Sırt üstü yere uzan ve ellerini karnının üzerine koy, göbeğini şişirerek yavaş ve derin nefes al,karın dışarı doğru çıksın,2 sn. bekle,ve nefesini verirken karnın düzleşsin. 5 kez tekrarla

2-Göğüs nefesi ; Kollarını ileri doğru uzat, avuç içlerin birbirine baksın, göğsünü şişirerek yavaş ve derin nefes alırken kollarını iki yana aç ve geriye doğru esnet,2 sn. bekle, yavaşça nefesini verirken kollarını kapat. 5 kez tekrarla.

göbek, göğüs ve omuzlar hareket etsin bu arada kollarını yavaşça yukarı doğru kaldır, hafifçe geriye esne, 2 sn bekle nefes verirken kollarını geri indir. 5 kez tekrarla.

3-Köprücük kemiği nefesi ; Ellerini omuzlarının üzerine yerleştir, göğüs, kaburga, göbek sabit kalsın, nefes alırken omuzlar hafifçe yukarı kalksın ve geri gitsin, 2 sn. bekle ve yavaşça nefes ver. 5 kez tekrarla.

4-Tam Yogik nefes ; Kollarını bedeninin aşağısında her iki yana uzat, nefes alırken sırayla diyafram, göğüs ve köprücük kemiği nefesini uygularken sırayla


PRANAYAMA ÇALIŞMALARI

1-Surya Anuloma Viloma ; Sol burun deliğini kapat ve sağ burnundan nefes ver, çok yavaş ve derin bir şekilde nefes al, yine çok yavaş bir şekilde hiç acele etmeden nefesini ver. 9 kez tekrarla.

2-Çandra Anuloma Viloma ; Yukarıdaki uygulamanın aynısını sağ burun deliğini kapatarak , sol burun deliğinden nefes alıp vererek uygula 9 kez tekrarla.

 

NADİ ŞUDHİ ; Sadece sağ elini kullanarak sağ burun deliğini kapat, sol burun deliğinden  nefes ver çok çok yavaş,  sol burun deliğinden derin ve çok yavaş nefes al, sağ elini kullanarak sol burun deliğini kapat, sağ burun deliğinden yavaşça nefes ver, ve sağ burun deliğinden  derin ve çok yavaş nefes al 9 kez tekrarla.

 

SERİNLETİCİ  PRANAYAMA

1-Şitali ; Dilini her iki yandan ortaya doğru bük, ağzın açık ağızdan nefes al ve ağzını kapat burundan nefes ver.9 kez tekrarla.

2-Şitkari ; Dilini yukarı doğru bük, dişlerinin arasına al ve yavaşça ağzından nefes al, hava dilinşn her iki yanından girsin, ağzını kapat burnundan nefes ver. 9 kez tekrarla.

3-Sadanta ; Dişlerini kenetle, dilinin ucunu dişlerinin ön tarafına değdir ve dişlerinin arasından nefes al, ağzını kapat nefes ver. 9 kez tekrarla.

 

SES REZONANS TEKNİĞİ

- Derin bir nefes al ve ‘’ A ‘’ sesi çıkar. 9 kez tekrarla.

- Sırasıyla  ‘’ U ‘’ sesi ve ‘’ M ‘’ sesini de aynı şekilde uygula.

- En son ‘’ AUM ‘’ sesini üç eşit parçaya bölerek tek nefeste uygula. 9 kez tekrar et.

Reiki ye Bağlanmak:

‘’ Niyet ettim Reiki ye kanal olmaya ‘’ 3 kez tekrar edilir.

Reiki açılış niyeti :

Bunun için Allah tan, Dr. Usui den ve tüm Reiki Rehber lerinden yardım rica ediyorum ve şimdiden yardımları  için, teşekkürlerimi, şükranlarımı ve minnetimi sunuyorum.

 

joshin Kokyuu Ho : Reiki nefesi


Kenyoku Ho : Kuru banyo


Gassho : Birleşen iki el, Nameste: İçindeki gücü selamla,

 EVRENSEL DÖNÜŞÜM 5 Element niyeti ;

Sevgili kaynak teşekkür ederim, lütfen !
Boşluğu (baş parmaklar hissedilir) doldur,taşana kadar doldur.
Havayı (işaret parmakları),
Ateşi (orta parmaklar),
Suyu (yüzük parmağı),
Toprağı (serçe parmaklar) için  hissedilerek söylenir.
 
Reiki nin 5 Değerli İlkesi ;
1-Bugün için öfkelenmiyorum   _____   Kök çakra nın saldırganlık duygusunu yok eder.
2-Bugün için endişelenmiyorum______ Hara çakra nın yaşam sevinci duygusunu yükseltir.
3-Bugün için doğru çalışıyorum___       Mide çakra nın güçlendirme duygusunu  sorumluluk,
düzen,disiplin,irade olarak yükseltir.   
4-Bugün için herkese iyi davranıyorum _Boğaz çakra nın kendini ifade duygusunu başkalarına   yönelik nazik, sevecen, hoşgörülü, şefkatli davranmaya yöneltir.                                                           
5-Bugün için her şeye şükrediyorum __  Alın çakra nın minnet duygusunun Varlığımıza,Yaradan a, sağlığımıza, sevdiklerimize, sahip olduklarımıza ve değerlerimize olan şükran ifadesidir.

 


Reiki İyileştirilme Niyeti : ‘’ Niyet ettim Reiki ile iyileştirilmeme ‘’ 3 kez tekrar edilir.


Reiji Ho ( Reiki Duası ) :

‘’ Niyet ettim  iyileştirilmem için yönlendirilmeye ‘’ 3 kez tekrar edilir.


Chiryo Ho : Bedene dokunarak iyileştirme uygulama yöntemi.

Reiki kapanış niyeti :

Reiki ye kanal olduğum için teşekkür, şükran ve minnetimi sunuyorum, şükürler olsun.

 

 

Reiki 3             Usui Gerçeğin Yolu ( derin bilgi sonu )         çalışma prensipleri :

1-Pranayama öncesi hazırlık 1 x 30  pranayama 3 x 30
2-Reiki ye bağlanma niyeti  4.Sembol ve 1.2.3.4.Sembol
3-joshin Kokyu Ho  Reiki nefesi    
4-Kenyoku Ho 3 kez uygulanır.
5-Gassho  Dai_Ko-Myo 7 kez çizilir, her çizimde ( a-u-i-o )  kotodama  3 er kez söylenir
6-Evrensel Dönüşüm 5 Element niyeti
7-Reiki nin 5 ilkesi yüksek sesle söylenir.
8-Kotodama    (sadece  o-u-e-i  uygula 9 kez)  e-i-e-i-ki      o-a-ze-o-ne       a-u-i-o   9 ar kez, tek ve tamamı
10-Reiji Ho Reiki den yönlendirilmeyi isteme niyeti
11–Chiryo Ho Bedeni iyileştirme yöntemi
12-Gün boyu Reiki ye bağlanma niyeti 4,1,2,3,4. Semboller sırasıyla 1 er kez çizilir,3 kez kotodama tekrar edilir.